Se afișează postările cu eticheta fericire. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta fericire. Afișați toate postările

marți, 19 februarie 2013

Cum să fii fericit pe deplin

Înainte de toate ar trebui să stabilim ce înseamnă de fapt fericirea. Dicționarul de Psihologie definește fericirea drept „o stare deosebită de împlinire a ceva ce s-a realizat și a provocat un succes mult așteptat. Se manifestă ca o stare euforică încărcată de trăiri intense”.
Mie îmi place să cred că fericirea este o stare de mulţumire sufletească intensă şi deplină, un amalgam de stări și emoții contopite într-o singură senzație de-a dreptul minunată.

Fericirea este relativă

Sentimentul de fericire şi împlinire diferă de la persoană la persoană. Fiecare o percepe într-un mod unic și individual. Nu există o definiție,o rețetă clară și certă a fericirii. Depinde de la individ la individ. Unii sunt fericiți pentru că sunt sănătoși, alții pentru că au un anumit statut în societate, alții pentru ca au familie, prieteni și persoane care îi iubesc, iar lista poate continua la nesfârșit.

Descoperă ce te face fericit

Cel mai important lucru pe care îl ai de făcut, pentru a te bucura pe deplin de propria ta fericire, este să descoperi ce îți aduce această stare, ce te face să pluteşti şi să trăieşti la intenstitate maximă, ca mai apoi să fructifici totul.
Este important să analizezi acest aspect, deoarece fericirea nu e o destinaţie, ci un mod de a trăi. Fiecare scop atins este un moment de fericire.
Astăzi poți fi fericit pentru că ai surprins un răsărit de soare, un zâmbet furat de dimineață sau pur și simplu că trăiesti. Indiferent de motivul pentru care ești fericit, important e să trăiești starea cât mai des posibil.
Nu este un lucru rău dacă ai descoperit că te face fericit o melodie şi vrei să abuzezi de asta. Aşa că, după ce ai închis ochii şi ai analizat ce te face să te simţi bine, retrăieşte aceste momente, gândeşte-te la ele cât mai des sau repetă-le dacă este posibil.

Eşti responsabil direct pentru fericirea ta

Principalii responsabili pentru propria fericire suntem noi, oamenii. Noi decidem încotro ne îndreptăm gândurile şi sentimentele. Noi decidem dacă iertăm, iubim, ne întristăm sau ne bucurăm. De cele mai multe ori suntem responsabili şi de fericirea celor din jur.
Spun asta pentru că atunci când o persoană te face să te simţi bine, e responsabilă pentru fericirea ta. Dacă aceeaşi persoană te face să te simţi rău, renunţi la ea, deci nu mai este responsabilă de fericirea ta. Prin urmare, prin acţiunile noastre, suntem responsabili de fericirea noastră şi avem totodată puterea de a face şi alţi oameni fericiţi, mai ales că nu ne costă nimic.

Este foarte important să încetăm să dăm importanță oricăror nimicuri și să nu accentuăm lucrurile negative de care ne lovim zilnic. Viața este prea scurtă ca să o irosim. Putem să întoarcem capul cu uşurinţă când ceva nu ne face plăcere.

„Pentru fiecare om e un drum către fericire: acela pe care e chemat să meargă. Cei mai mulți nu-l găsesc niciodata. Cei cuminți încearcă până la moarte. Cei mai proști se trântesc la pământ și plâng că sunt nenorociți”. Nicolae Iorga

Sursa foto: via


Citeşte mai departe >>

marți, 5 aprilie 2011

Un pătrățel de fericire….

            Am ales acest titlu sugestiv "pătrățel de fericire" pentru ceea ce urmează să scriu! Pasiunea mea este să mă documentez și să știu cât mai multe lucruri din cât mai multe domenii. 

            Întâmplător sau nu, azi chiar am nevoie de un gram de fericire… Dar cum să obțin acest lucru, atât timp cât trec printr-o perioadă mai puțin plăcută și nimic nu mă mai face să zâmbesc ?

            Uitându-mă pe internet, am aflat că “substanța produsă de aumite celule ale sistemului nervos central, având proprietăți analgezice asemănătoare celor ale morfinei, este endorfina, supranumită și "molecula fericirii”. Endorfina reduce intensitatea durerii și anxietatea, stimulează sistemul imun, intervine în procesul învățării sau în adaptarea la lumină sau întuneric. Acțiunea ei durează peste 30 de ore.

            Dar cum facem să eliberăm această “moleculă”? Eu spun că foarte simplu. Iată cum influențează endorfina starea de spirit a indivizilor: 

            Producerea de endorfinne variază de la o persoană la alta. Endorfinele sunt eliberate în prezența luminii puternice a anumitor alimente  ( ciocolata, ardeii iuți – cu componenta numită capsaicină, ce determină acea senzație de durere) , in cadrul exercițiilor fizice, în timpul râsului, în cadrul stresului sau activităților sexuale.

            Mulți suferă de ceea ce ar putea fi denumit “dependență de endorfine” și au tendința de a apela la exerciții fizice intense, pot avea mmultiple tatuaje și piercinguri sau își pot provoca singuri tăieturi care nu fac altceva decât să declanșeze eliberarea de endorfine.

            Mâncarea are un rol colosal în cadrul psihicului. Cercetările în domeniu au arătat că producția de endorfine este intensificată prin consumul unor alimente bogate în grăsimi și zahăr (apare așa-zisa “sugar rush”). Se prea poate să tânjești după alimente precum ciocolata, tocmai datorită conținutului ridicat de grăsimi și zahăr pe care îl conțin (creierul are nevoie de aceste componente esențiale și prin depresia și somnolența care apare, te “obligă” să consumi exact ceea ce are el nevoie). Dar pe lângă acestea, în ciocolată întâlnim o substanță – feniletilamină – care favorizează eliberarea endorfinelor.

            În concluzie, atunci când nici măcar o rază de soare sau o floare nu îți mai aduc zâmbetul pe buze..încearcă “un pătrățel de fericire = un pătrățel de ciocolată”, pentru a-ți “păcăli” creierul să fie fericit până la 30 de ore !





Citeşte mai departe >>